laupäev, 1. veebruar 2014

Näitus ''Elektromagnetiline Põhjamaade moodne kunst 1918-1931''/ 31.01.2014

 Käisin eile (31.01) esimest korda Kumu Kunstimuuseumis, tegelikult olen varem ka käinud, kuid mitte näitustel, vaid seoses filmiprogrammiga Kumu auditooriumis. Huvi näituse vastu äratas minus ema, kes mainis moodsat kunsti ja olin nõus minema.
 Näitus asub 3. korruse B-tiivas ja jätkub sama korruse A-tiivas. Pean tunnistama, et eksisin vahepeal ära ning ei leidnud kohe A-tiiba üles ja vaatasin siis kaks teist näitust ka ära enne kui A-tiiba jõudsin. Näituse koostaja oli Heine Onstad Kunstsenter, kuraator Cladys C. Fabre, Koordinaator Liis Pählapuu, kujundala Tõnis Saadoja ning graafiline kujundaja Martin Pedanik. Näituse pealkiri on pärit Blaise Cendrarsi 1918. aasta luuletusest ''Le Panama ou les aventures de mes sept oncles'' (''Panama ehk mu seitsme onu seiklused''), mis kirjeldab revolutsioonidest, rahutustest ja avastamiskihust kantud ajavaimu ning optimismi, mida tekitas teaduse ja tehnoloogia kiire areng.
Näituse kunstnikeks: Franciska Clausen, Ragnhild Keyser, Thorvald Hellesen, Otto Gustaf Carlsund, Gösta Adrian-Nilsson, Romans Suta, Aleksandra Belcova, Niklavs Struke, Vytautas Kairikükštis, Märt Laarman, Eduard Ole jt. Eestlastest aga: Arnold Akberg, Edmond Arnold Blumenfeldt, Aleksander Krims, Henrik Olvi, Felix Randel ja Jaan Siirak.
 See näitus oli minu jaoks väga huvitav. Näituse saali sisse astudes tundsin mingit spetsiifilist aroomi ja umbset õhku, mis tundus kuidagi troopilisena ja meenutas mulle soojamaa kuumust ning niiskust, mida reisil käies tundnud olen. See lõi kuidagi teistsuguse meeleolu ja oleku, vähemalt tundsin, et süvenen rohkem maalidesse.
Maalid olid moodsad, teravad, selged, sirgjoonelised ja täpsed ning paljud kohati ka sünged, kuid vaadates ajajärku on see täiesti arusaadav. 
 Jäin näitusega väga rahule, sest mulle endale meeldib täpsus ja selgus, seega oli ka huvitav vaadata, kuidas erinevad kunstnikud seda väljendanud on. Minge kindlasti vaatama!

Thorvald Hellesen (1888-1937)
Maal. 1920
Edmond Arnold Blumenfeldt (1902-1946)
Öö Baieris. 1922-1923
Otto Gustaf Carlsund (1897-1948)
Konkreetse kunsti manifest. Teine programmi maal. Neoplastiline kompositsioon. 1930



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar